Linet Şaul Özgeçmiş

Doç. LİNET ŞAULİstanbul’da 08.04.1970’te doğdu. Burslu devam ettiği ABD’nin Hartford Üniversitesinin Hartt School of Music Konservatuvarı Şan bölümünden 1995 yılında mezun oldu. Aynı yıl İstanbul’da ilki düzenlenen Leyla Gencer Şan yarışmasında finale kaldıktan sonra, ilk sahne tecrübesini 1996 yılında Cemal Reşit Rey konser salonunda, Donizetti’nin Aşk İksiri operasındaki Adina rolü ile gerçekleştirdi.

1998-2014 yılları arasında İzmir Devlet Opera ve Balesi’nde solist olarak görev yapan Linet Şaul’un seslendirdiği operalardan bazıları şunlardır: Don Giovanni (Zerlina), Faust (Siebel), Fidelio (Marzelline), Aşk İksiri (Adina), Hoffmann’ın Masalları (Giulietta), Sevil Berberi (Rosina), İtalya’da bir Türk (Fiorilla), Idomeneo (Idamante), La Boheme (Musetta), Figaro’nun Düğünü (Susanna), Kontes Mariza (Kontes Lisa), La Muerte de Garcilazo (Elena), Romeo ile Juliette (Stephano), Ariadne auf Naxos (Komponist), Imeneo (Tirinto), Aşk-ı Memnu (Nesrin), Cosi fan tutte (Dorabella), Çingene Baron (Czipra), Agrippina (Agrippina), Muhteşem Süleyman (Mahidevran).

Türkiye’de Barok müziğini dönem enstrümanları ile yorumlayan İzmir Barok Grubu’nun bir üyesi olan Şaul Türkiye’deki birçok konserinin yanısıra, İtalya ve Almanya’da da önemli Barok müzik orkestraları ile konserler verdi. 2013’de İngiliz Kontrtenor Robin Blaze ile yaptığı konserden sonra, 2014’te dünyanın en  önemli Barok şarkıcılarından İngiliz soprano Emma Kirkby ile konserler vermiştir. Yine aynı yıl, sanatçının İzmir Barok grubu ile “Osmanlı ve Avrupa Saray Müzikleri” başlıklı CD çalışması Lila Müzik tarafından yayınlanmıştır. Barok müziğin yanısıra, sanatçı Sefarad şarkılarını da konser repertuvarına katarak, Uruguay, Venezuela, İstanbul ve İzmir’deki festivallere katılmıştır.

Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda 2007 yılından beri şan ve diksyon eğitmenliği yapan Linet Şaul, Sefarad Şarkıları ile ilgili Sanatta Yeterlik tezini 2012’de tamamlamış ve Ocak 2014’te de Doçentlik ünvanına hak kazanmıştır.

2017 yılında İtalya’nın Benevento şehrindeki Nicola Sala Konservatuvarı ile birlikte gerçekleştirilen ve Türk-İtalyan genç sanatçıları ve eğitmenleri buluşturup İtalya’da Sevil Berberi projesinin gerçekleşmesinde büyük katkıları olmuştur. Linet Şaul İngilizce, İspanyolca, İtalyanca ve Fransızca konuşmaktadır.

2015 yılından beri Erasmus Koordinatörlüğünün yanısıra Opera Anasanat Dalı Başkanlığı görevini de sürdürmektedir.


Yazı Tipi Boyutunu Değiştir