Demet Eytemiz

Demet Eytemiz

1960 yılında İzmir’de doğmuştur.  Karşıyaka Alaybey İlkokulunu bitirdikten sonra, 1970 yılında İzmir Devlet Konservatuvarı Piyano bölümüne girmiştir. Orta, Lise ve Üniversite eğitimini Konservatuvar’da tamamlamıştır. Bu arada 1978 yılında Fransa’nın Rouen şehrindeki  Grand-Couronne Müzik okulundan bir yıllık eğitim sonunda “altın madalya” alarak birincilikle mezun olmuştur. 1981 yılında kadrolu öğretim elemanı olarak İzmir Devlet Konservatuvarına atanmıştır. Konservatuvarların Üniversitelere bağlanmasından sonra, “sözleşmeli sanatçı”  kadrosunda, Yrd. Doçent olarak DEÜ’de bugüne kadar çalışmalarına devam etmiştir.

Konservatuvarda yetiştirdiği piyano öğrencileri Ulusal ve Uluslar arası  (Türkiye, Almanya, Bulgaristan, İtalya, Rusya) yarışmalarda dereceler alarak büyük başarı kazanmışlardır.

Dr. Öğretim Görevlisi Demet Eytemiz, 2006 yılında “Türkiye Renkleri” adıyla gerçekleştirdiği projesinde bu güne kadar, soprano Aytül Büyüksaraç ile birlikte Türkiye’de ve Dünya’nın birçok Ülkesinde konserler vermiştir. Bu projede, Türk müziği enstrümanları kullanılarak, halk dansları ve bale ile birlikte çok sesli hale getirilen  türkülerimiz seslendirilmiştir.  Yurt içinde İzmir, İstanbul, Ankara, Samsun, Adana, Manisa, Muğla, Denizli, Aydın, Burdur, Mersin, Bodrum, Marmaris, Yurt dışında; Meksika, Almanya, Azerbaycan, Kıbrıs ve  Yunanistan’da (Atina ve Rodos)Türk Büyükelçilikleri ve Konsolosluklarının davetiyle, ABD (Duluth), Fransa (Belfort), Kıbrıs (Bellapais), Fas (Marakeş), Makedonya ( Ohrid),  İtalya’da (Venedik), Bodrum ( Turgutreis,D-Marin) festivallerinde konserler vermiştir. Yerli ve yabancı  birçok sanatçıyla aynı sahneyi paylaşarak Ülke’mizi  Ulusal ve Uluslar arası platformlarda temsil etmiştir.  Çeşitli yarışmalarda jüri üyelikleri yapmıştır. 2001 yılında İzmir’de, piyano dalında yılın “Müzik Yorumcusu” ödülünü almıştır. Birçok radyo ve televizyon programlarına “Konuk Sanatçı” olarak katılmıştır. “Türkiye Renkleri  Konseri”  TRT INT tarafından tüm dünyaya canlı olarak yayınlanmıştır. Ulusal ve  Uluslar arası verdiği konserlerin haber ve kritikleri yazılı ve görsel basında yer almıştır.

Konservatuvar’da bugüne kadar, çeşitli idari görevlerde bulunan Eytemiz,  Müdür Yardımcılığı, sahne sanatları bölüm başkanlığı, Opera Ana Sanat Dalı başkanlığı,  Yönetim Kurulu üyeliği yapmış  ve ayrıca 2009 – 2016 yılları arasında DEÜ Rektör Danışmanı olarak çalışmıştır.


Yazı Tipi Boyutunu Değiştir